Trzy największe błędy przy inwestowaniu w nieruchomości, o których nigdy nie słyszałeś

​Interesujesz się zarabianiem na inwestowaniu w nieruchomości? Czy po prostu chcesz być bogaty i szukasz swojej drogi? A może wszyscy inwestują to Ty też?

Nieważne jaką masz motywację i co Cię skłoniło do zainteresowania się nieruchomościami to swoją drogę rozpoczynasz od szukania jak największej ilości materiałów. Albo po prostu zastanawiasz się od czego zacząć. Wszystkim zależy na udanej inwestycji, bo pomyłka w branży nieruchomości może być bardzo kosztowa. Za popełniony błąd można płacić latami. Skąd wiem? Bo sama zaczynałam całkowicie od zera i przeszłam długą drogę, aby być pewną w co i jak będę inwestować. Stworzyłam sobie idealną sytuację, bo pracując z inwestorami uczyłam się na cudzych błędach. Dodatkowo od 10 lat pracuję aktywnie w branży. Pracowałam w kryzysie ekonomicznym, a także w hossie. Wiem, że każdy moment, każde miasto rządzi się swoimi prawami i trzeba mieć to na uwadze.
Większość ludzi już słyszało o kilku różnych możliwościach zarabiania na nieruchomościach, takich jak:

 1. flipowanie,
 2. zakupie mieszkań na wynajem,
 3. podnajmie nieruchomości,
 4. inwestowaniu grupowym,
 5. zarabianiu bez wkładu finansowego,
 6. zarabianiu na przekazywaniu „perełek” inwestorom,
 7. pośrednictwie nieruchomości. 

Swój punkt widzenia oraz specyfikę każdej formy zarobku w branży nieruchomości opiszę w innym wpisie.
Większość ludzi dowiaduje się, gdzie szukać nieruchomości, jak kupować czy sprzedawać. Słucha ekspertów i dowiaduje się o kolejnej idealnej drodze do bogactwa w tej branży. O każdym temacie można pozyskać bez problemu informacje, potem skonfrontować je ze ze znajomymi i tym sposobem szybko zwiększa się liczba opinii. Każdy zdecydowany o swojej racji. Oczywiście trafiasz też na opinie sprzeczne, negatywne. Doskonale to wiem, bo też to przerabiałam. Wiem też, że straciłam bardzo dużo czasu. Od jednych dowiadywałam się, że teraz jest dobry moment na inwestowanie, a od innych, że kiepski. Sporo osób zapisuje się na webinary, może szkolenia, głowa może pękać. Mijają miesiące, może i lata, a większość szuka najlepszego sposobu na zarabianie. Może znasz kogoś, który nawet podjął próbę, ale bezskuteczną. I tak ludzie dokładają swoje przekonana i czas działa przeciwko nim. Najgorsze, że ciągle śledzą ekspertów, a oni pokazują, że można. Znowu się chwalą, że coś kupili, wynajęli, sprzedali i wielu z początkujących utwierdza się w przekonaniu, że to nie dla nich albo pełni złości oglądają kolejne nieruchomości, żeby w końcu coś kupić. I lepiej albo gorzej, ale coś kupują.

A może wręcz przeciwnie, być może znasz osoby, które realizują się w swojej pracy, posiadają biznes, w którym dobrze zarabiają i czasami przemknie im przez myśl, że powinny dywersyfikować dochody, budować swój majątek, ale wiecznie nie masz czasu, a już na pewno chęci, żeby zgłębiać kolejną branżę. Doskonale znam takie osoby i możliwy scenariusz jest taki, że starają się zapomnieć o pomyśle na kolejne kilka miesięcy i obiecują sobie, że w przyszłym roku to już na pewno się tym zajmą. Druga, uwierzcie mi, bardzo częsta sytuacja jest taka, szybko orientują się, który deweloper ma dobrą renomę w wybranym przez nich mieście, patrzą co obecnie buduje. Następnie wybierają inwestycję, najlepiej w bliskiej odległości od centrum i kupują mieszkanie lub lokal na wynajem. Odhaczone.

Scenariuszy może być pełno, ale zawsze popełniasz ten sam błąd, największy jaki można zrobić, a mianowicie koncentrujesz się na nieruchomości. I jej szukają. 

1. PIERWSZY BŁĄD… KONCENTROWANIE SIĘ NA IDEALNEJ NIERUCHOMOŚCI

​Zdradzę Ci największy sekret! Poważnie! Zapamiętaj to, w inwestowaniu, zarabianiu w branży nieruchomości nie chodzi o nieruchomości. Są one tylko elementem idealnej układanki. Pewnie targają teraz Tobą różne myśli i emocje i sobie myślisz, że zwariowałam albo nieśmiało przytakujesz, jednak jestem pewna, że słyszysz o tym po raz pierwszy. Decydujesz się, żeby dalej czytać? Chyba chcesz się dowiedzieć o co chodzi w tym sekrecie?

Większość ludzi koncentrując się na idealnej nieruchomości popełnia z założenia olbrzymi błąd, bo tworzy jej wizję lub spisuje kolejno jej cechy. Problem polega jednak na tym, że idealna nieruchomość na flipa jest inna niż na wynajem. Co więcej idealna nieruchomość na flipa może być kiepska na wynajem. I oczywiście działa to w drugą stronę. Jest to dla Ciebie zrozumiałe? Niekoniecznie nieruchomość na wynajem musi być w najlepszej i najniższej cenie jaką znajdziesz. Większość ludzi w ogóle nie zwraca na to uwagi. Możliwe, że zastanawiasz, co to, co mówię ma sens. Ustalmy, zgadzam się, że warto zawsze i wszystko kupować jak najtaniej. Jeżeli jest to możliwe, bo po co przepłacać. Ale może się okazać, że „perełka”, mimo że jest w niskiej cenie zarabia 4% w skali roku. Jeżeli ktoś świadomie inwestuje w taką nieruchomość to jak najbardziej osiągnął swój cel. Zależy mi na przekazywaniu Ci jak największej ilości przydatnej wiedzy, dlatego zwracam uwagę, że można osiągnąć lepszy wynik kupując mieszkanie nie kupione wcale okazyjnie. Czyli jest możliwy zakup mieszkania bez większego wysiłku w cenie rynkowej i zarabianie na nim dwukrotnie więcej? Dokładnie tak. Uwierz mi, że sama ta wiedza zmieni Twoje życie finansowe. Dodatkowo zaoszczędzisz bardzo dużo swojego cennego czasu. Przy tym wątku sygnalizuje również, że do tego dochodzi jeszcze aspekt lokalizacji i specyfiki danego miasta.

blank

2. DRUGI BŁĄD… BRAK OKREŚLENIA SWOICH INDYWIDUALNYCH MOŻLIWOŚCI I CELÓW

Bardzo płynnie przeszłyśmy do drugiego błędu, który wielu inwestorów popełnia. Dla mnie jest on tak samo ważny jak i pierwszy. Na samym początku drogi inwestycyjnej wiele osób zapomina o… sobie i swojej sytuacji. A to jest podstawa podstaw. Poniżej przedstawię Ci listę 11 kryteriów, które pomogą Ci określić swój punkt wyjścia. Należy określić:

 1. wiek swój i osoby, z którymi chcesz inwestować,

 2. sytuację rodzinną,

 3. sytuacja zawodowa, 

 4. sytuację finansową, 

 5. ilość wolnego czasu, 

 6. wiedzę z zakresu nieruchomości, inwestowania,

 7. doświadczenie, 

 8. priorytety, 

 9. słabe i mocne strony, 

 10. cele życiowe,

 11. własne kompetencje.

blank

​Większość osób prawdopodobnie pragnie „magicznej” wiedzy, a ja wyprowadzam z tej ścieżki. Pewnie niektórzy czekają, aż rzucę kwotami za ile coś kupiłam, i za ile sprzedałam, ile zarobiłam, lub jakie rentowności osiągnęłam. Spokojnie, powstanie wpis na ten temat. Chociaż zrobię to tylko dla zaspokojenia ludzkiej ciekawości, bo ja doskonale wiem, że sporo z Czytelników się tym zasugeruje, zapisze w głowie kolejny przykład i z uporem maniaka wyruszy na łowy takiej nieruchomości. Jestem przekonana, że to droga donikąd. Dokładnie tak, a o tym nikt nie mówi. Doskonale wiem też, że ludzie nie lubią tracić czasu na myślenie o sobie i tego po prostu nie robią. Zapisać na kartce swoje cele i sposoby ich realizacji, totalna strata czasu. Lepiej skupić się na nieruchomości lub poczytać, co jeszcze Facebook powie o zarabianiu. Zadziwiające jest jednak to, że moi mentorzy, ludzie sukcesu, multimilionerzy zawsze od tego zaczynają. Może dlatego, że robią coś innego niż wszyscy osiągają ponadprzeciętne wyniki? Dawno temu podjęłam decyzję, że uczę się i testuję rozwiązania osób, którzy osiągają sukcesy. Z niektórymi walczyłam długo, a przez dłuższy czas uważałam, że to strata czasu. Doszłam jednak do tego, że byłam w błędzie. Teraz nie podejmuję się żadnego działania bez konkretnego celu. Widzę jak to zmieniło całe moje życie i podejście do własnego czasu. Dzięki temu też moje dochody regularnie się zwiększają.

blank

3. TRZECI BŁĄD… BRAK KALKULACJI FINANSOWYCH

Olbrzymia liczba osób inwestująca na rynku na przykład kupująca mieszkania na wynajem nie wie, ile realnie zarabia na swojej nieruchomości. Również osoby, które zaczynają poszukiwać nieruchomości skupiają się tylko na cenie nieruchomości, ewentualnie bardzo ogólnie określają możliwe kwoty wynajmu. Poniżej przedstawię najprostszy sposób liczenia inwestycji. Zawsze można z niego korzystać. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że istnieją bardziej skomplikowane wzory, ale jeżeli zaawansowani inwestorzy wykonują tylko takie kalkulacje to, czy warto sobie utrudniać życie.
Polecam zawsze uwzględniać następujące czynniki:

 1. cena mieszkania,
 2. wysokość remontu,
 3. koszt umeblowania,
 4. koszt pośrednika,
 5. koszt pieniądza,
 6. koszt podatków,
 7. kosztów notarialnych,
 8. koszt rocznego czynszu,
 9. koszt ubezpieczenia,
 10. koszt obsługi,
 11. czas transakcji.
stopa zwrotu= (dochód roczny z najmu - koszty roczne z najmu): całkowity koszt zakupu inwestycji

W przypadku inwestycji, którą planujemy sprzedać polecam bardzo dokładnie przeliczyć całościowy transakcji oraz liczbę własnego zaangażowania czasu. Znając dodatkowo własną stawkę godzinową oraz swoje preferencje co do wypracowywania zysku z własnego kapitału zdecydowanie łatwiej jest podejmować decyzje zakupowe.


Podsumowując, jeżeli nie chcesz popełniać bardzo częstych błędów to polecam skupić się na swoich indywidualnych celach, preferencjach, możliwościach i do nich dopasować swoją idealną nieruchomość. Osoby osiągające najlepsze wyniki działają zawsze według określonego planu, a nie jak stworzyć plan jeżeli nie wie się do czego się dąży? Dodatkowo dokonując indywidualnej analizy finansowej każdej nieruchomości będziesz w stanie podejmować zawsze dobre decyzję, czego serdecznie Ci życzę.

blank

BARDZO PROSTE ĆWICZENIE PRAKTYCZNE „Określ swój idealny cel”

Zacznij od napisania swojego celu. Na przykład: od marca 2019 roku dodatkowo zarabiam 5.000 złotych miesięcznie inwestując w nieruchomości. W 2019 roku dodatkowo zarobiłam 50.000 zł inwestując w nieruchomości. W czerwcu 2019 roku rzuciłam pracę na etat i otworzyłam firmę działającą w branży nieruchomości. Z premedytacją tak sformułowałam te zdania, żeby mózg przyjął to jako fakt. Przeczytaj jeszcze raz te przykłady, tym razem na głos. Naprawdę zrób to. Uwierz mi, że staram się wykorzystywać swoja wiedzę z wielu dziedzin tak, żebyś mógł sam dojść do efektu „wow”. Nawet jak to wydaje Ci się głupie to niech tak będzie, ale zrób to 🙂 Wymyśl swoje przykłady i powiedz je na głos. Przeczytanie, którego zdanie przyszło Ci z łatwością? Przy którym się uśmiechnąłeś? Którego w ogóle nie czujesz? A może żaden z nich? To napisz swój cel i właśnie o to chodzi! I bądź do niego przekonany, wręcz zdeterminowany. Jeżeli tego nie masz to odpuść sobie działanie w tym stanie. Szkoda czasu i energii. Powróć do tego, jak to rzeczywiście dla Ciebie będzie najlepszy moment. Uspokoję Cię przy okazji, z dobrego serca, czas na zarabianie i inwestowanie w branży nieruchomości jest zawsze.

blank

"

Alicja Flicińska -ekspertka inwestowania w nieruchomości 


Jestem właścicielką biura "Personalne Centrum Nieruchomości" obsługującego inwestorów oraz profesjonalnego zarządzania najmem. Jestem również profesjonalnym, licencjonowanym pośrednikiem nieruchomości.


W swojej karierze obsłużyłam transakcje na rynku nieruchomości na ponad 400 milionów złotych.


Na mojej platformie pokażę Ci dokładnie te same techniki, których używam na co dzień, które pozwalają mi i moim klientem osiągać ponad przeciętne zyski.


Zapraszam Cię do skorzystania z przygotowanych przez mnie blogów, zaawansowanych szkoleń na żywo, konsultacji lub do bezpośredniej współpracy inwestycyjnej.

>