Doradca kredytowy – czy warto skorzystać z jego usług?


Rozmaite podręczniki do sprzedaży poświęcają całe rozdziały typom klientów, ich zachowaniom i obieranym przez nich strategiom decyzji i zakupu. Ile podręczników, tyle kategorii i klasyfikacji, jednak jednym z podstawowych podziałów, jakie można śmiało zastosować, nie tylko w przypadku sprzedaży nieruchomości, są klienci, którzy sami poszukują najlepszych dla siebie rozwiązań oraz tacy, którzy zdecydowanie wolą oddać się w ręce doświadczonego doradcy. Można wysnuć wniosek, że różni ich głównie stopień udzielanego innym zaufania, byłoby to mimo wszystko duże uproszczenie. O tym czy w procesie podejmowania decyzji korzystamy z usług profesjonalnego doradcy decydują różne potrzeby, odmienne doświadczenia i sposoby działania. W przypadku doradcy kredytowego, o którym mowa w tym artykule, nie ma reguły – ich klienci decydują się na współpracę niekiedy z całkowicie rozbieżnych powodów. Z dalszej części artykułu dowiesz się więcej o korzystaniu z porad doradcy kredytowego, a także dla kogo jest ta usługa i jakie są jej zalety.


SZANSA NA POZNANIE SWOICH MOŻLIWOŚCI


Spontaniczna decyzja o zakupie mieszkania zwykle powoduje, że musimy działać dynamicznie. Wielu kupujących sprawdzenie zdolności kredytowej i sytuacji finansowej zostawia na ostatni moment, koncentrując się przede wszystkim na znalezieniu wymarzonej oferty zakupu. Podczas gdy inni klienci rozpoczynają od rozpoznania swoich możliwości, odwracając kolejność tego procesu. Zarówno jedni, jak i drudzy trafiają do doradcy kredytowego tylko…w innym czasie. Szacowanie możliwości finansowych lepiej przeprowadzić, gdy tylko pojawi się myśl o chęci zakupu nieruchomości. Z taką wiedzą możemy znacznie oszczędzić czas i energię na przeglądanie ofert spoza naszego zasięgu. Co więcej, po rozmowie z doradcą może okazać się, że nad pewnymi aspektami możemy popracować tak, aby poprawić swój scoring i zwiększyć zdolność kredytową. Przykładowo, jeśli otrzymujemy dochód z umowy o dzieło czy zlecenie lub też prowadzimy działalność gospodarczą, możemy zadbać o większą regularność i stabilność wpływów. Ponadto, jak podpowiada ekspert ds. kredytów, Pani Elżbieta Witecka w wywiadzie, którego nam udzieliła, warto zadbać o dywersyfikację przedstawionych dochodów, jaka powoduje, że w oczach banku zaprezentujemy się jako godny zaufania kredytobiorca, który gdy straci jedno źródło dochodów, nie utraci płynności finansowej. 


KREDYT SKROJONY NA MIARĘ


Współpraca ze specjalistą daje również pełniejszy obraz w drugą stronę – podczas konsultacji możemy poznać zalety i wady poszczególnych ofert bankowych. Pogłębiona rozmowa o potrzebach klienta i planach dotyczących nieruchomości pozwoli dokonać najbardziej optymalnego wyboru. Na inne kwestie będzie zwracał uwagę inwestor, kupujący mieszkanie pod najem, dla którego liczy się szybka transakcja i niska miesięczna rata kredytu, a na inne klient indywidualny. Każdy profesjonalny doradca jest na bieżąco z aktualną ofertą kredytową banków i zdejmuje z nas konieczność zapoznania się z nią. W zależności od tego czy szukamy kredytu o niskich kosztach czy takiego, który możemy wcześniej spłacić lub potrzebujemy ubezpieczenia tudzież innych dodatkowych produktów bankowych, ekspert pomoże nam wyznaczyć priorytety, którymi będziemy się kierować przy wyborze oferty kredytowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat uzyskiwania kredytu hipotecznego, przeczytaj artykuł, w którym szczegółowo omawiamy ten temat.OSZCZĘDNOŚĆ CZASU I PIENIĘDZY

blank


Niewątpliwym atutem korzystania z usług doradcy kredytowego jest oszczędność czasu i pieniędzy. 

1. Oszczędzamy czas ponieważ:

 • nie musimy zapoznawać się z ofertami wszystkich banków i samodzielnie ich porównywać,
 • nie musimy wiedzieć jakich dokumentów wymagają poszczególne banki,
 • doradca przekazuje nam spersonalizowane wskazówki, jakie dokumenty bądź wyjaśnienia warto jeszcze dostarczyć do banku,
 • nie musimy samodzielnie wypełniać, przygotowywać wniosków kredytowych,
 • gdy sytuacja jest dynamiczna i trzeba podejmować nagłe decyzje lub zależy nam na szybkim doprowadzeniu transakcji do końca, wiedza i doświadczenie doradcy pozwala na szybkie działanie,
 • doradca sam dostarcza dokumenty do banku i kontaktuje się z nim w naszym imieniu,
 • doradca przeważnie ma lepszy kontakt z bankiem i otrzymuje informację zwrotną szybciej niż klient indywidualny.


2. Oszczędzamy pieniądze ponieważ:

- usługi doradcy kredytowego są bezpłatne,

- ekspert kredytowy ma podpisane umowy o współpracy z różnymi bankami i to one przekazują mu wynagrodzenie,

- potrafi wynegocjować w banku korzystniejsze warunki kredytu,

- współpracuje ze sprawdzonym gronem specjalistów (rzeczoznawcami czy notariuszami), co minimalizuje ryzyko strat finansowych, jakie mogą mieć miejsce przy korzystaniu z usług przypadkowych osób.


Warto pamiętać, że klient, któremu się nie śpieszy również zyska na konsultacji z doradcą, albowiem pozna swoje możliwości finansowe, dowie się na oferty których banków może liczyć i nad czym na szansę jeszcze popracować, aby poprawić swoją sytuacją finansową przed zaciągnięciem kredytu. 


WIĘKSZY SPOKÓJ


Wieloletnie doświadczenie doradcy kredytowego owocuje przeważnie dobrymi relacjami z bankami, które przekładają się na jakość współpracy. Wspomnieliśmy już o szybkim przepływie informacji, możliwości uzyskania od analityków bankowych pogłębionego feedbacku i wskazówek dla klienta oraz wynegocjowaniu lepszej oferty. W sytuacji podbramkowej, gdzie upływający czas działa na naszą niekorzyść – np. kiedy sprzedający nieruchomość się niecierpliwi, a w kolejce czekają inni kupujący, bądź też kiedy sprzedaliśmy nasze dotychczasowe lokum i niebawem musimy się z niego wyprowadzić, korzystanie z usług eksperta pozwala na przyspieszenie tempa prac i zwiększa nasz komfort psychiczny. Kiedy nasz kalendarz jest wypełniony po brzegi, brakuje czasu lub w naszym życiu dzieją się inne ważne rzeczy, których nie można przełożyć, gonią nas terminy lub cenimy sobie wolny czas z bliskimi, ostatnią rzeczą o jakiej marzymy jest odbieranie stresujących telefonów z banku, bieganie z dokumentami i załatwianie formalności. Doradca kredytowy nie dość, że przekazuje nam informacje z banku w przystępnej i skonkretyzowanej formie, to jeszcze w znacznym stopniu zdejmuje z nas mało atrakcyjne obowiązki, a czas i energię, jakie zyskujemy możemy skierować na inne, istotne dla nas sprawy. 


PROBLEMATYCZNE KWESTIE

blankProces ubiegania się o kredyt, bywa skomplikowany. Na drodze do decyzji kredytowej w większości przypadków pojawiają się różne kwestie, które doradca pomaga sprawnie rozwiązać, dbając o to, aby nie przedłużać procesu kredytowego. Bank często wymaga wyjaśnienia konkretnej sytuacji życiowej, może również składać zapytania o określone dane z wyciągu bankowego, sytuację prawną nieruchomości czy planowaną modernizację obiektu. Jeśli chodzi o kredytowanie remontu, potrzebujemy przygotować sporo dodatkowych dokumentów, aby bank mógł ocenić zakres prac i ich wpływ na końcową wartość nieruchomości. Wówczas kredytobiorca zobowiązany jest dostarczyć harmonogram robót i kosztorys, a także operat szacunkowy przygotowany przez rzeczoznawcę majątkowego. Na tym etapie z pewnością przyda się pomoc doradcy w skompletowaniu pism i zaświadczeń oraz jego wypracowane kontakty.


REKOMENDACJE


Przy wyborze doradcy kredytowego polecam zrobić dobry research. W końcu szukamy osoby, której powierzamy swoje sprawy finansowe. Na rynku funkcjonuje wielu ekspertów finansowych, jednak chcąc mieć pewność profesjonalnej usługi na wysokim poziomie szukajmy tych specjalizujących się w kredytach hipotecznych. Zwróćmy uwagę czy osoba, która będzie nam doradzać i asystować w tak ważnej kwestii jak kredyt hipoteczny, z którym wiążemy się na lata:

 • posiada doświadczenie, 
 • ma odpowiednie przygotowanie i kompetencje w tym zakresie,
 • może przedstawić rekomendacje od klientów

Wcześniej dobrze jest też podpytać znajomych i bliskie osoby, spłacające kredyt hipoteczny czy ubiegając się o niego mieli okazję współpracować z doradcą i mogą nam polecić osobę godną zaufania. 


PODSUMOWANIE


Korzystanie z usług eksperta daje kredytobiorcy wymierne korzyści, ponieważ klient oszczędza czas, a w dodatku otrzymuje spersonalizowane wskazówki bez konieczności samodzielnego prześwietlania procedur banków. Doradca jest przygotowany na wszelkie trudności, jakie mogą się pojawić po drodze i wspiera klienta w jak najszybszym i skutecznym uzyskaniu kredytu na jak najlepszych warunkach.


Współpraca z doradcą kredytowym to:

 • oszczędność czasu
 • oszczędność pieniędzy
 • pełna wiedza na temat dostępnych ofert i procedur bankowych
 • większe szanse na otrzymanie kredytu
 • przejrzysta, sprawna i szybsza komunikacja z bankiem
 • pomoc w problematycznych kwestiach
 • oferta najlepiej dopasowana do potrzeb klientaTutaj znajdziesz linki do pozostałych artykułów na temat finansowania zakupu nieruchomości: 


Kredyt hipoteczny - co warto wiedzieć zanim go weźmiemy i jak najlepiej się do niego przygotować? 

>