Dlaczego jeszcze nie jesteś jeszcze wolny finansowo?

Chciałbyś prowadzić wymarzone życie, ale brakuję Ci na nie pieniędzy? Zarabiasz godne wynagrodzenie, ale nie masz czasu dla siebie, rodziny, przyjaciół? W niedzielę modlisz się, aby weekend nigdy się nie kończył?
Jeżeli choć raz udzieliłeś/aś odpowiedzi twierdzącej to wiem, że nie jesteś wolna/y finansowo. Jeżeli w większości pojawiła się odpowiedź twierdząca to bardzo Cię proszę zostań ze mną, czytaj i wyciągaj wnioski.


Głównym powodem dlaczego jeszcze większość ludzi nie jest wolna finansowo jest to, że nie określiła co to znaczy, a także nie zastanowiła się czym wolność finansowa nie jest.
Wystarczy, że zrozumiesz cztery pojęcia i szybko przybliżysz się do własnej wolności finansowej. Są nimi:

 • wolność finansowa, 
 • bogactwo, 
 • zamożność, 
 • dochód pasywny.

ZAMOŻNOŚĆ, BOGACTWO, DOCHÓD PASYWNY, WOLNOŚĆ FINANSOWA

Powyższe pojęcia to nie są synonimy. Ważne, żebyś to zapamiętał. Dlaczego? Olbrzymia liczba osób z tych pojęć tworzy przekonania, w które wierzą, a które zdecydowanie im nie sprzyjają w budowaniu własnej wolności finansowej. Może słyszałeś kiedyś stwierdzenia: Żeby być wolnym finansowo muszę być bogaty. Dochód pasywny jest dla ludzi zamożnych. Jak kupię wymarzony dom, nowy samochód to wtedy zacznę budować swoją wolność finansową. Dochód pasywny nie istnieje, muszę dużo zarabiać, żeby mieć wolność finansową.
Doskonale wiem, co mówię, bo kilkanaście lat temu idąc na studia nie miałam ani pomysłu na siebie, ani oszczędności i olbrzymie pragnienie, aby mieć stałą umowę o pracę z pensją 2000 zł. Na dzisiejsze realia pewnie byłaby to kwota 4000 zł. Prawdopodobnie część z Was doskonale mnie zrozumie. Jednak zawsze moją miłością była psychologia i filozofia. I tak z roku na rok wyciągałam kolejne „prawdy”, potem je podważałam, następnie dalej je zgłębiałam i z perspektywy czasu widzę jak wpłynęły na moje życie i to, że jestem wolna finansowo. Moją ambicją jest pokazywać Ci skróty, żeby osiągał jak największe efekty w jak najszybszym czasie. Rozróżnienie tych czterech pojęć bardzo przybliży Cię do upragnionej wolności finansowej.

1. ZAMOŻNOŚĆ

W telegraficznym skrócie i z wieloma uproszczeniami (muszę to napisać, bo pamiętaj, że jestem filozofką i mogę stworzyć obszerny elaborat) wytłumaczę Ci jakie znaczenie mają dla mnie powyższe pojęcia. Bycie zamożnym to realne pieniądze, które posiadasz i to co za nie kupiłeś, ale za gotówkę. I tutaj skalę zamożności każdy z nas ma inną, ale to temat na kolejny wpis. Gotówka jest dla mnie kluczowa. Jeżeli ktoś ma świetny dom kupiony całkowicie na kredyt, szybki samochód z zerowym wkładem własnym i kilkuprocentowymi oszczędnościami ze swoich dochodów to nie jest dla mnie osoba zamożna. Natomiast jeżeli posiadasz wszystko, co powyższe również na kredyt, ale jednocześnie dysponujesz kilkoma milionami na koncie to jak najbardziej jesteś zamożny. Również jeżeli wszystko kupujesz za gotówkę i masz miliony to również jesteś zamożny i zapewne dalsze czytanie będzie dla Ciebie prostymi oczywistościami.

blank

Required items lifestyle modern businessman on wooden background

2. BOGACTWO

Bogactwo podniosłam do rangi wartości szerszej niż ilość pieniędzy na koncie. Nie bez powodu mówi się, że ktoś ma bogate wnętrze, prawda? Słyszałeś również, że prowadzi się bogate życie. Utożsamiam to ze spełnieniem w każdej dziedzinie życia. Bogactwo to dla mnie zarówno oszczędności, dobra materialne, a także sposób myślenia o pieniądzach. Bogaty człowiek, który przeszedł przez drogę zarabiania pieniędzy, posiada na pewno odpowiednie nastawienie. Zapewne słyszałeś, że milionerzy, którzy bankrutowali w ciągu dwóch lat odbudowywali swoje biznesy i dodali jedno zero do swoich poprzednich oszczędności i tak stali się miliarderami. Natomiast osoby, które wygrały miliony (czyli przez jakiś czas są zamożni) w ciągu tych samych lat tracą wszystko, co wygrali, a nawet pozostają z długami. Rozumiesz, co mam na myśli?

blank

3. DOCHÓD PASYWNY

Ostatnio chyba najczęściej używane słowo w kontekście zarabiania pieniędzy. A co to tak naprawdę znaczy? To regularny przepływ pieniężny, który wpływa do Ciebie bez angażowania Twojego czasu, pieniędzy i energii. Podejście do takiego zarabiania najbardziej rozpowszechniła książka „Bogaty ojciec Biedny ojciec” Roberta Kiyosakiego. Jeżeli jeszcze jej nie czytałeś to jest to lektura obowiązkowa! Prawdopodobnie setki razy słyszałam opinie, że właśnie dzięki tej książce zmieniło się życie finansowe ludzi. Nawet jeżeli uważasz, że ten temat Cię nie interesuje to również ją przeczytaj i potem wyraź swoją opinię. Kiyosaki wyraźnie odróżnił aktywa oraz pasywa, dzięki którym zarabiasz lub tracisz pieniądze. Dzięki aktywom budujesz dochód pasywny. On podzielił aktywa na kilka kategorii:

 1. Biznesy, które nie wymagają obecności, czyli jesteś właścicielem, ale w nich nie pracujesz. W przeciwnym razie jest to Twoja praca.
 2. Akcje
 3. Obligacje
 4. Fundusze powiernicze
 5. Weksle
 6. Opłaty z tytułu praw własnościowych, jak muzyka, patenty, skrypty
 7. Wszystko inne co ma wartość i generuje dochód lub rośnie wartość, a na co istnieje zapotrzebowanie na rynku.
blank

Przygotowując się do tego wpisu znalazłam, co najmniej 50 sposobów na osiągnięcie dochodu pasywnego, jednak kluczową kwestią jest czas i zaangażowanie. Jak nadal nie jesteś pewny jak to rozpoznać to najlepszych dochodem pasywnym, który jesteś w stanie sobie wyobrazić jest emerytura 🙂 Pracowałeś przez X lat i teraz dostałeś X pieniędzy na konto i nie robisz nic w tym kierunku. Swoją drogą nie polecam tylko na nią liczyć.
Przykłady:

 1. nieruchomości
 2. blog i zysk z reklam
 3. audiobook
 4. książka
 5. aplikacja
 6. zdjęcia
 7. muzyka
 8. billboardy, reklamy na własnym terenie
 9. franczyza
 10. automaty w centrach handlowych
 11. marketing afiliacyjny

Czyli zarobiłeś pieniądze i w coś je zainwestowałeś (akcje, obligacje, fundusze etc.) otrzymujesz odsetki. Wykonałeś pracę twórczą i czerpiesz zyski (z książki, podcastów, aplikacji, bloga, zdjęć, muzyki etc.). Tylko wykonałeś pracę RAZ, a nie regularnie ją powtarzasz. Napisałeś książkę i Ty już nie zajmujesz się jej sprzedażą ani dystrybucją.

blank

DOCHÓD PASYWN​​​​Y W BRANŻY NIERUCHOMOŚCI​

Spodziewaj się długiego wpisu na ten temat. Jednak chciałam nakreślić temat, co to znaczy dochód pasywny w branży, w której funkcjonuję na co dzień.
Kupujesz mieszkanie i je wynajmujesz. I teraz część z Was pewnie myśli, że to nie jest dochód, bo w końcu raz wykonasz pracę (doprowadzić do zakupu), ale przecież nie możesz o tym zapomnieć i nadal trzeba mieć kontakt z najemcami, zajmować się naprawami, pilnować wszelkich rozliczeń, odbierać telefon w weekend, wykonywać remonty po najemcach i co najważniejsze ich szukać, podpisywać umowy lub w kiepskim scenariuszu ścigać ich za czynsz. I podsumowując, wizja była piękna, a dodałeś sobie pracy. Dokładnie się z tym zgadzam. Dochód pasywny jest wtedy, gdy nabędziesz nieruchomość i pracownik, firma, ktokolwiek inny niż Ty będzie się tym zajmował, a Ty dostałeś „emeryturę” na konto.
Temat dotyczy również podnajmu, czyli ktoś nabył nieruchomość, Ty ją wynajmujesz od niego i wynajmujesz dalej z zyskiem dla siebie. Jak już wyszukasz podnajem to przez okres trwania nic lub prawie nic nie powinieneś się tym zajmować.
W przeciwnym razie prowadzisz kolejny biznes lub biznes po pracy, a to już zupełnie inna bajka.
Oczywiście można wynajmować, podnajmować mieszkania, domy, grunty, lokale użytkowe, garaże, a nawet komórki lokatorskie czy piwnice. Od razu możesz to sprawdzić i wprowadzić w życie zastanawiając się, czy masz jakąś niewykorzystaną przestrzeń do wynajęcia.

blank

4. WOLNOŚĆ FINANSOWA


„Wolność Finansowa to prowadzenie wymarzonego stylu życia bez konieczności pracy i polegania na kimkolwiek” T. Harv Eker

Prawdopodobnie brzmi to jak bajka, jak spełnienie marzeń i wieczne wakacje. I dokładnie tak jest. Chociaż znam olbrzymią liczbę osób wolnych finansowo, którzy pozbyli się presji zarabiania pieniędzy i wtedy dopiero zaczęli robić to, co całe życie chodziło im po głowie. Tym sposobem stworzyli firmy oparte na ich pasji. Chyba jest to najlepsze uczucie, gdy robisz to, co kochasz, a potem jeszcze ktoś Ci za to płaci. Pewnie się teraz rozmarzyłeś, a ja wracam to tematu, żeby Ci pokazać, że taka wolność istnieje.

Ważne, żebyś indywidualnie określił jaka kwota miesięczna jest Ci potrzebna, aby prowadzić Twój idealny styl życia. Zależy to od Twojego indywidualnego podejścia do życia, priorytetów, wartości, marzeń oraz etapie, na którym jesteś. Nie istnieje jedna uniwersalna kwota dla każdego.

blank

ĆWICZENIE 

Wypisz na karce wszystkie wydatki, które występują w Twoim życiu. Wypisz również role życiowe jakie pełnisz i wg nich napisz kolejne wydatki (np. jestem córką, synem, ojcem, matką, przedsiębiorcą etc) dzięki temu przypomnisz sobie o wydatkach, które nie wziąłeś wcześniej pod uwagę (pominąłeś może prezent urodzinowy dla mamy? ;). Następnie wypisz swoje potrzeby według piramidy Maslowa dzieląc ja na poziomy niższe (potrzeby fizjologiczne, bezpieczeństwa i miłości) oraz wyższe (poczucie własnej wartości i samorealizacja). Dzięki temu doszły kolejne punkty. Skup się na potrzebach wyższych, bo skoro masz prowadzić życie jakie chcesz to one wpływają na stan Twojego szczęścia. Zawsze marzyłeś, żeby jeździć konno to zapewne dojdzie Ci kilka wydatków z tym związanych, na pewno zaczniesz od nauki jazdy, za którą musisz zapłacić. 

Do tego dodaj kwotę 10% na nieprzewidziane wydatki i co najmniej 5 % na podwyżki, inflację etc. A teraz wykonaj najprostsze zadanie matematyczne i dodaj je wszystkie. 

Wolność finansowa to nie walka o przetrwanie i wyznaczanie sobie minimum potrzebne do egzystencji. Nawet jak obniżysz sobie wszystkie wymagania i skupisz się na zaspokajaniu potrzeb niższych, a pominiesz np. samorealizację (a jest ona potrzebą wyższą) stanie się ona dla Ciebie drzazgą w palcu, ziarenkiem grochu w Twoim łóżku czy kamieniem w Twoim bucie. Jako istoty tak mamy, jest to udowodnione od lat i koniec. 

blank

Jestem pewna, że kwoty padały różne 3.000 złotych, 5.000 złotych, 10.000 złotych, 15.000 złotych, 20.000 złotych, 50.000 złotych, 100.000 złotych, mniej lub więcej. Żadna kwota nie jest lepsza czy gorsza. Jest ona Twoja. I od teraz musisz zacząć myśleć jak ją uzyskiwać.
Wiesz już, że dochód pasywny to przepływ pieniężny, który wpływa na konto bez Twojego zaangażowania, czyli zupełnie logicznym jest, że mając ODPOWIEDNI dochód pasywny stajesz się osobą wolną finansowa. Powtarzam, musi być to kwota, która sprawi, że uzyskujesz kwotę przez Ciebie zapisaną.

I tu dochodzimy do bardzo ważnej informacji, Twoje STAŁE WYDATKI mają drastyczny wpływ na Twoją wolność finansową. Banał? A jednak, przyjmijmy, że na swobodne życie potrzebujesz 10.000 zł. Jeżeli kupiłeś dom, samochód, kilka drogich sprzętów na raty i wydajesz łącznie 7.000 zł to o tą kwotę musisz mieć większy dochód pasywny, a jakbyś na to wydawał 3.000 zł to miesięcznie do wolności finansowej miałbyś dodatkowe 4.000 zł. Może się okazać, że ktoś ma przepływ pieniężny na poziomie 20.000 zł, ale koszty życia na poziomie 15.000 zł i nie jest osobą wolną finansowo. Z drugiej strony możesz mieć przepływ na poziomie 7.000 zł i być wolny finansowo. Rozumiesz?

Wnioski są proste, skup się na działaniach generujących dochód pasywny (jeżeli nie posiadasz pieniędzy), a jeżeli zdobyłeś oszczędności to je zainwestuj tak, aby uzyskać dochód pasywny. W każdym wypadku staniesz się wolny finansowo. Jest to na wyciągnięcie ręki każdego z nasz, bo nie musisz być ani bogaty ani zamożny, aby być wolny finansowo…

blank

"

Alicja Flicińska -ekspertka inwestowania w nieruchomości 


Jestem właścicielką biura "Personalne Centrum Nieruchomości" obsługującego inwestorów oraz profesjonalnego zarządzania najmem. Jestem również profesjonalnym, licencjonowanym pośrednikiem nieruchomości.


W swojej karierze obsłużyłam transakcje na rynku nieruchomości na ponad 400 milionów złotych.


Na mojej platformie pokażę Ci dokładnie te same techniki, których używam na co dzień, które pozwalają mi i moim klientem osiągać ponad przeciętne zyski.


Zapraszam Cię do skorzystania z przygotowanych przez mnie blogów, zaawansowanych szkoleń na żywo, konsultacji lub do bezpośredniej współpracy inwestycyjnej.

>